Buyuk hayaller, cok sevgi/ Big dreams, much love in 2014

2 minik in NY

2 minik in NY

As we talked about this past year and our wishes for the new year with Hilal, two themes emerged: love and dreams. Making “To Love, to Stay” (working title Turkish of the Bride) has given us the opportunity to get to know some wonderful people, and taught us much about ourselves as friends as well as filmmakers. We had an exciting year conducting interviews, going around Istanbul and NYC to record daily life and city scapes, planning our post-production, talking with musician friends about the soundtrack… The most exciting part of the year was when Hilal visited NYC and we got to actually work together, side by side, going out cameras and tripods in hand, to capture some of the endless source of stunning images and amazing stories that NYC has to offer. We’ve had a couple of setbacks as well, mainly not getting the grants we had applied for – which is also a valuable lesson about who has money for film and what kinds of projects they prefer to invest in.  Another wealth this city has is the many talented people who love working behind the camera, and we are very fortunate to have received help from  these generous souls, from the camera people and production assistants who donated their time for the project, to the experienced script supervisor and editors who reviewed our work and gave us feedback. Thanks to them, the film is ready for post, and we are now starting the most difficult part of our journey as filmmakers – the editing decisions. Editing is almost always the most critical part of making a documentary, and appropriately a huge consumer of time and mental power. Our co-directing and co-production approach means we don’t cut or alter a scene unless both of us are in agreement, which adds layers of complexity to the process. We are very happy we decided to make this film like this though, and the joy of creating together urges us to think about future projects we might tackle together.

In the light of all the fun and the not-so-fun stuff we went through, and what we learned from people who generously shared their stories or their expertise with us:

We wish everyone a year where they dream big, and get little victories along the way to help them stay positive.

May you all find harmony wherever you live, and be surrounded by love.

———————–

Geçtiğimiz yıl ve önümüzdeki yılla ilgili Hilal’le konuşurken iki ana tema öne çıktı: sevgi ve hayaller. “Sevmek ve Kalmak” (eski adı Gelinin Türkçesi) belgeselini yapmak bize harika insanlar tanıma fırsatı verdi ve hem arkadaş hem filmci olarak kendimiz hakkında çok şey öğretti. Pek çok heyecanlı gelişme oldu bu yıl – röportaj kayıtları, Istanbul ve New York’ta günlük yaşamı ve şehir manzaraları yakalamaca, post-prodüksiyon planları, müzisyen arkadaşlarla film müziğini konuşmamız… Yılın en heyecanlı zamanı Hilal’in New York’a gelip, gerçek anlamda yanyana çalışabildiğimiz, ellerde kameralar üçayaklar, New York’un tükenmez çarpıcı görüntülerini, muhteşem hikayelerini derlemeye çıktığımız zamanlardı. Bir kaç  aksilik de yaşadık – başlıca sorun film için başvurduğumuz hibe programlarından olumlu sonuç alamamız, ki bu da film için fon sağlayanların ne tür projelere destek vermeyi tercih ettikleri konusunda değerli bir ders oldu. Bu şehrin bir zenginliği de kamera arkasında çalışmayı seven yetenekli insanlar; biz de filme zamanını gönüllü olarak veren, deneyimini paylaşan kamera operatörlerinden yapım asistanlarına, senaryo danışmanından kurguculara, bu cömert ruhlu kişilerin desteği için müteşekkiriz. Onların da yardımlarıyla, artık filmin son aşamasına hazırız, ve belgeselcilik yolculuğumuzun en zorlu kısmı olan kurgu kararlarına adım atıyoruz. Kurgu ve montaj hemen hemen her zaman belgesel filmin en kritik kısmıdır ve dolayısıyla çok zaman ve beyin gücü gerektirir. Bizim ortak yapım ve ortak yönetmenlik anlayışımıza uygun olarak, ikimiz de onaylamadığımız takdirde bir sahne kesilip değiştirilmiyor. Bu da tabi ekstra çetinlik getiriyor sürece, ama bu şekilde çalışmayı seçmiş olmaktan çok memnunuz, ve birlikte yaratmanın sevinci ileride el atacağımız projelerle ilgili hayallerimizi körüklüyor.

Bu tatlı ve tatsız deneyimlerden, bizimle cömertçe öykülerini ve uzmanlıklarını paylaşan canlardan öğrendiklerimizin ışığında,

Herkese büyük hayaller kurdukları bir yeni yıl, ve yola devam etmelerine yardım edecek küçük zaferler diliyoruz.

Her neredeyseniz yaşamınız ahenk, çevreniz sevgiyle dolsun.

Reklamlar

Aralık 31, 2013 tarihinde Genel içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: