Hakkımızda / About

Biz Istanbul ve Newyork’da yaşayan iki kadın olarak, Türkiye ve ABD’ye yerleşmiş, gelin olmuş kadınlar ile ilgili bir belgesel film çekiyoruz. Röportaj kayıtları ve kadınlarımızın yaşadığı yerlerdeki dış çekimler tamamlanmak üzere. Projemizi sizlerle paylaşarak geliştirmek ve daha da bilgilenmek istiyoruz. Amacımız yaşamlarını başka bir ülkede yaşamayı tercih etmiş sizlerle veya böyle tanıdıklarınız varsa onlarla tanışmak, bu cesur kadınları dinleyip hikayelerini filme almak. Filmimizde iki ülke ve kültür arasındaki farklılıklar ve yeni bir ülkeye yerleşince yaşanan zorlukların yanısıra, iki kültürlü yaşamın güzellikleri, sevgi ve hoşgörü ile zorlukların nasıl aşılabildiği, farklılıklarımıza rağmen bizi birleştiren evrensel duygu ve değerler, başka bir kültür içinde yaşarken kendi kültürümüz hakkında ögrendiklerimiz ve yaşatmaya çalıştıklarımız gibi temaları da ele alıyor, yabancılara karşı önyargılı, basmakalıp yarım bilgilere dayalı yaklaşımları sorguluyoruz. 

Bizlerle ve sizin gibi yaşamlarını yeni bir ülkede devam ettirmeyi seçmiş kadınlarla yaşadıklarınızı paylaşmanız için bu blogu açtık. Sizi ilginizi çeken yazılara yorum bırakmaya ve blogumuzu takip etmeye davet ediyoruz. Filmle ilgili gelişmeleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.  Umarız hepimiz için güzel bir etkileşim oluşturur. Katılımınız için şimdiden teşekkürler.  

Seçil Kacar Cornick  ve Hilal Gergin Baysal

As two women living in İstanbul and New York, we are making a documentary movie about women who have settled and become brides in Türkiye and USA. Interviews and exterior shoots of the cities where our women live are almost complete. We would love to have your participation and get better informed about this topic as we move the project forward. Our goal is to meet you brave women who have decided to live somewhere other than their homeland, and record your stories. With this film, we look at not just the differences between the two cultures and the difficulties experienced when one moves to another country, but also the nice things about living with two cultures, how love and tolerance help overcome difficulties, universal feelings and values that unite us despite our differences, and what we learn about and try to keep from our own culture while living within a different culture. We question judgemental, stereotypical attitudes based on half baked information about foreigners.

We started this blog to facilitate sharing of experiences among women who have decided to live in a new country. Our hope is that this will be a good way to share information for all of us. We invite you to comment on any post that resonates with you, and follow the blog. You can stay up to date on the film’s progress by checking our facebook page. Thank you in advance for your participation.

Seçil Kacar Cornick  and Hilal Gergin Baysal

Reklamlar
 1. Nevena Gojkovic Turunz

  Dear Secil and Hilal,

  First of all, congratulations for the movie, I loved the idea.
  I am a sociologist from the Istanbul Sehir University, working on a similar topic like your movie. I am originally from Serbia, but my husband is Turkish and we have a baby boy. Curently, I am working on cultural transmission to children within mixed Turkish-European/American families The research is based on in-depth interviews on topic such as naming of children, their religion and national affiliation, upbringing practices etc. It will be presented at the Migration Conference in Madrid in August 2014.

  I would like to kindly ask you if you are interested to participate in my research and/or provide me with contacts of women who came to Turkey as brides. Privacy is guaranteed and information will be used solely for academic purposes.

  Best regards and I am hoping to meet you,

  Nevena Gojkovic Turunz

 1. Geri bildirim: Yeni katilanlara merhaba, ve biraz da haberler « Turkish of the Bride

 2. Geri bildirim: Gelinin Türkçesi Projesi / Turkish of the Bride Project | Pratik Anne

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: